Tarihçe

ALSANCAK KÖYÜ : Trabzon'un Akçaabat İlçesine bağlı şirin bir köydür.Köyümüz Düzköy İlçe Yolu üzerinde olup Akçaabat'a 9 km uzaklıktadır.Daha önceleri Akdamar (Cayara-Zayara) köyüne bağlı olan köyümüz 1985 yılında ALSANCAK KÖYÜ adını alarak müstakil Köy olmuştur.İlk Muhtarlığa SEYDULLAH PİRAS seçilmiş ve 10 yıl süre ile Muhtarlık yapmıştır.Şu anki Muhtar ŞEKER PİRASOĞLU'dur.O da 4.Dönem olarak muhtarlık 2019 seçimlerinde bıraktı 2019  muhtar seçiminde adaylar arasında    SEBAHTTİN BIRASOĞLU  Muhtar adayı olarak girdiği  seçimi kazanarak Alsancak muhtarı olmuştur   Alsancak muhtarı olmuştur SEBAHTTİN BIRASOĞLU Alsancak muhtarı olarak  devam etmektedir.

ÇEVRE: Alsancak Köyü'nün kuzeyinde Yeşiltepe,Kuzey Doğusunda Tatlısu,Doğusunda Akdamar Köyü,Güneyinde Bozdoğan Köyü ve Şinik yeralmaktadır. Köyümüzü eski ismi Galanıma Yeni ismi Sögütlü deresi köyümüzün ortasından geçmekdedir iki vadidir.kuzey güney ve taşköprü mahallesidir.Adres olarak Eski camii yeni camii veTaş köprü mevkiiidir.

NUFUS: 2000 Yılı istatistiklerine göre köyümüzün nufusu 276 dır.Köyümüz halkının bir kısmı Akçaabat-Trabzon şehir merkezlerine göç etmişlerdir.(Akçaabat'ta Yaylacık Mahallesinde,Trabzonda: Yenicuma, Bahçecik, Boztepe Mahallelerinde Hayatlarına devam etmektedirler.)

ULAŞIM: Köyümüz çevrenin ulaşımı en kolay Köylerinden biridir.Köyümüz vatandaşlarına ait çok sayıda minibüs, ilçe ile köy arasında yolculara hizmet vermektedir.Bu araçalr Akçaabat-Akcami Karşısındaki köy duruğına bağlı olarak çalışmaktadırlar.Düzköy İlçe yolu üzerinden geçen tüm araçlar köyümüzün içinden geçmektedir.Ayrıca Akçaabat Belediyesi belli saatlerde köyümüze otobüs seferleri düzenleyerek ulaşım daha da kolaylaştırmaktadır.

EĞİTİM: Köyümüzde 8 yıllık eğitim veren bir ilköğretim okulu mevcuttur.(Hakkı Altıntaş İlköğretim Okulu) Çevre köylerden çok sayıda öğrenci bu okulda eğitim görmektedir.İlköğretimi bitiren öğrenciler Köyümüze 9 km uzaklıkta olan Akçaabat'taki değişik türde Liselere giderek eğitimlerine devam etmektedirler.Ayrıca Köyümüzün Zengin İşadamlarından Mecit Pirasoğlu tarafından İlkokul binasının yanında yaptırılan Eğitim Merkezi ve Anasınıfı da 2006-2007 Eğitim Öğretim yılından itibaren faaliyete geçecektir.

SAĞLIK: Köyümüzde bir adet Sağlık Evi mevcuttur.Sağlık evi aracılığı ile hastalar yakın olan Şinik Sağlık Ocağı ve İlçedeki Hastanelere yönlendirilmektedir.

GEÇİM KAYNAKLARI: Halkımızın geçim kaynağı büyük oranda tarıma dayalıdır.Fasulye,Kivi ,patates,mısır, fındık gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Bunun yanında Ticaretle uğraşarak,devlet memurluğu yaparak,geçimlerini sağlayan insanlar da vardır.Ayrıca Köyümüzde Yutdışında çalışarak emekli olan çok sayıda insan vardır.